Kurumsal / Veri Merkezi

 Kurumsal / Veri Merkezi Kurumsal / Veri Merkezi

Kablo Sertifikasyon Testi

Bakır veya fiber optik kabloların sertifikasyonu için kullanılan sağlam ve saha koşullarına elverişli test cihazları 

Faydaları

 • Çekilen ağ kablolarının fiziksel seviyede sorunsuz çalışacağından emin olun, test sonuçlarını raporlayın
 • Elde edilen raporları kablo üreticilerine sunarak uzun vadeli garanti sunulmasını sağlayın
 • Kablo kurulum servisinin içeriğini kontrol edin, aldığınız hizmetin kalitesinden emin olun

Kablo / Ağ Testi

Kablo ve ağ altyapılarını test eden pratik saha test cihazları

Faydaları

 • Karmaşık kablolama altyapılarında problemleri daha hızlı çözün, zaman ve işgücü maliyetini düşürün
 • Ağa bağlı olan veya olmayan tüm cihazları tespit edin
 • Kullanıcı problemlerini hızlıca tespit edip, kullanıcıların memnuniyetini arttırın

Kablo Test Cihazları

Kablolardaki sorunları tespit eden ve karmaşık altyapılarda kablo bulmaya yarayan uygun maliyetli test cihazları

Faydaları

 • Karmaşık kablolama altyapılarında kabloları daha kolay bulun, işgücü ve zaman maliyetinizi düşürün
 • Kablo işçiliğini test edin, kaliteden ödün vermeyin.Kabloda kopuk varsa yerini tespit edin, sorunu hızlıca çözün Ağdaki problemleri hızlı tespit edip zaman ve işgücü maliyetini düşürün
 • Ağdaki ekipmanların performanslarını tespit ederek optimizasyon yapın
 • Ağdaki güvenlik açıklarına karşı ilave önlem oluşturarak oluşabilecek tehditleri ortadan kaldırın
 • Ağdaki uygulama sunucularının performansını monitör ederek daha verimli çalışmalarını sağlayın
 • Kullanıcı problemlerini hızlıca tespit edip, kullanıcıların memnuniyetini arttırın
 • Altyapının daha verimli çalışmasını sağlayın
 • Yeni uygulama ve servislerin sağlıklı çalışmasını sağlayın

Veri depolama ağı (Fiber Channel) testleri

Veri depolama ağındaki problemleri tespit eden kapsamlı test çözümleri

Faydaları

 • Önemli verilerinizin hızlı ve hatasız bir biçimde yedeklendiğinden emin olun
 • Veri depolama sisteminizin size taahhüt ettiği hızda çalıştığını garanti edin
 • Fibre channel haberleşmesini kontrol edin, aldığınız hizmetin kalitesini gözlemleyin

network monitor cihazlari nedir

Karmaşık ağlarda meydana gelebilecek sorunların hızlıca tespit edilip çözülmesine yönelik ağ izleme sistemleri

Faydaları

 • Ağı sürekli izleyerek, mevcut veya oluşabilecek problemleri hızlıca tespit edin, zaman ve işgücü maliyetini düşürün
 • Geçmişe dönük oluşan problemlerin kaynağını tespit edin ve iyileştirin
 • Ağdaki güvenlik açıklarına karşı ilave önlem oluşturun, potansiyel tehditleri ortadan kaldırın
 • Ağdaki uygulama sunucularının performansını izleyerek daha verimli çalışmalarını sağlayın

 

Network Monitör Cihazları Nedir ve Ne İşe Yarar?

Bilginin bulut ortamda muhafaza edilmeye başlanmasından sonra daha da önem kazanmaya başlayan network monitör yazılımları, birbiriyle ilişki halinde olan tüm cihazları izleme ve takip etme görevini yerine getiriyor. Bir başka ifadeyle şöyle diyebiliriz: Bir ağa bağlı merkez sunucuya giden ve gelen tüm trafiği takip edip; bunları raporlayan yazılıma network monitör deniyor. Bu işlemi yapan donanıma da; network monitör cihazı ismi veriliyor.

Network monitör yazılımı giderek daha da önem kazanmaya başladı. Bunun sebebi, kurumsal nitelikli tüm firmalardan tutun da, bir ülkede işleyen altyapının tamamının elektronik cihazlarla kontrol edilmeye başlanmasıdır. Bu da, söz konusu cihazların sürekli izlenme gerekliliğini arttırıyor. Cihazların izlenmemesi durumunda birçok sorun ve problem önceden tespit edilemez ve müdahale geciktikçe maddi kayıplar büyüyebilir. Bulut ortamda işleyen her bilginin korunması, analiz edilmesi ve bir kurumdaki işleyen sürecin bilgisayarlardaki problem nedeniyle durmaması için network monitör yazılımı ve cihazlarına ihtiyaç vardır.

Örnek vermek gerekirse şu şekilde bir kurgu oluşturabiliriz: Bir kurumda bulunan bilgisayarlar arasındaki iletişimin kesintiye uğraması halinde kurum içi iletişimsizlikten kaynaklanan kayıplar zarar olarak bütçeye yazılabilir. Bu sorunun hemen çözülebilmesi için hangi bilgisayarlarda, ne gibi sorunların olduğunun analiz edilmesi gerekir. Network monitör sayesinde bu işlemi yapmak ve sorunu tespit etmek çok daha kısa sürede gerçekleşebiliyor. Günümüzde urumsal ağların çok daha karmaşık olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda meydana gelen sorunun kaynağını tespit etmek çok daha mühim bir hale gelmiştir.

Sadece bu değil tabi, eğer bir program veya uygulama geliştiriyorsanız, bu uygulamanın ağ üzerinde nasıl çalıştığını da test etmeniz gerekir. Network monitör sayesinde, yeni yazılan bir program veya uygulamanın ağ üzerindeki davranışları kontrol edilebilir ve sorun varsa yeniden yapılandırma için rapor çıkarılabilir.

Bir diğer sıkça kullanılan mnetwork monitör çeşidi ise çok şubeli yapıları olan ağlarda merkez ile şube arasındaki trafiğin takibidir. Bu sayede bant genişliğinde meydana gelebilecek tıkanmalar önlenebilmektedir.

Network monitör nasıl haber verir?

Bir şirketteki tüm sunucuların veya uygulamaların, ağ cihazlarının ve enerji gibi önemli altyapı elemanlarının izlenmesinde network monitör teknolojisinden kesinlikle yararlanılması lazımdır. Bu teknolojinin kullanım alanı ve işlevi arttıkça, yeni özellikler eklenerek daha verimli bir hale getirildiğini de görüyoruz. Network monitör cihazları, topladıkları verileri belli zaman dilimine göre rapor haline getirir. Bunları grafiklere dökebilir ve herhangi bir sorun söz konusuysa alarm durumuna geçer. Cihazın özelliğine göre alarm durumlarında ilk haber verilmesi gereken kişilere SMS veya mail yoluyla uyarı bilgisi gönderilebilir.

 

Dakikalar içerisinde gerçekleşen bu eylem sayesinde ilgili kişilerin en kısa sürede sorunun söz konusu olduğu yere müdahalesi gerçekleşir. Tüm bunlar maddi kayıpların azalmasına ve daha verimli bir çalışma sürecinin yaşanmasına yardımcı olur. Kaldı ki, tüm şirketler için mesai saatlerinin en verimli şekilde kullanılması önemlidir. Ancak, herhangi bir yazılımsal veya donanımsal sorun karşısında çözüme yönelik geç kalmak büyük kayıplar doğurur. İşte network monitör yazılım ve cihazları sayesinde bu gibi kötü senaryoların üstesinden gelinebilir.

Bir sistemde ne gibi sorunlar ortaya çıkabilir?

Operasyon süreçlerinizi yönetmek için kullandığınız tüm program, uygulama ve cihazların karşılaşabileceği problemler vardır. Bunların pek azı donanımsal olurken, birçoğu yazılımsaldır. Beklenmedik kapanmalar, ağlar arasındaki iletişimsizlik, kapasitenin yetmemesi, performansta yaşanan düşüşler, güncellemeden kaynaklanan problemler başlıca kötü senaryolar arasında yer alıyor. Bu sorunların yaşanmadan önce tespit edilmesi ve müdahale edilerek olası kayıpların önlenmesi için network monitör cihazları kullanılması gerekir.

Network monitör cihazıyla nelere hakim olunur?

Network monitör cihazlarıyla birçok şeye hakim olmak mümkündür. Şirkette veya kurumunuzda yer alan tüm donanımsal ve yazılımsal araçları yönetilebilir. Şirkette kullanılan uygulamaların durumlarını analiz ederken, anlık olarak kaç kişinin programdan veya uygulamadan yararlandığı bilgisine sahip olunabilir. Ayrıca sunucuların işlemci kullanımlarını analiz edebilir, yeterli olup olmadıklarını gözlemleyebilirsiniz.

Ağ cihazları arasındaki iletişimi kontrol edebilir ve çalışıp çalışmadıkları hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. Sunucu disk durumlarını, aşırı ısınmanın olup olmadığını ve buna bağlı performans kayıplarını analiz ederek hemen müdahale edebilirsiniz. Hatta en kötü senaryo olarak elektriklerin kesilmesi durumunda jeneratörün devreye girip giremeyeceği hakkında dahi bilgi alınabilir. Bunun gibi birçok konu hakkında network monitör cihazları yardımcı olur ve daha güvenli çalışma ortamı sunabilir.