Telekom

TelekomTelekom

fiber optik kablo nedir

Fiber optik ağlara yönelik test ve ölçüm cihaz ve sistemleri

Faydaları

  • Fiber Optik şebekede meydana gelen arızaları hızlıca tespit edin ve işletme maliyetlerini azaltın
  • Kablo çekimi sonrasında, hattın sağlıklı çalıştığından emin olun ve profesyonel raporla kanıtlayın
  • Fiber optik hatta kullanılan altyapı ekipmanlarının yarattığı zayıflamaları ölçerek hattın haritasını çıkarın

Fiber Optik Kablo Nedir?

Fiber optik kablo teknolojisi ışığın iletişimde kullanılması fikrinden doğmuştur. Bu fikir yeni değildir ve 1800’lü yıllardan çok öncesine kadar dayanır. Ancak en net kullanılmaya başladığı dönemler 1840’li yıllardır. Bu dönemde telefonun icat edilmesi veri transferinin güvenliğini ve kalitesini sağlamak adına ışık hızından yararlanmayı daha da ön plana çıkarmıştır. Telefonu icat eden mucit Graham Bell, telefon hatları için fiber kablo teknolojisine benzer bir kablo yöntemi kullanmıştır.

Günümüz fiber optik teknolojisi oldukça gelişmiştir. Saç kılı kadar ince cam elyaflar üzerinden sağlanılan ışıkla iletişim hızlı ve bir o kadar da güvenli iletişim çağının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Henüz fiber kablo teknolojisinin çok yaygın olarak kullanıldığı söylenilmese de, bu yöndeki gelişmeler her an olumlu yönde olmaktadır. Fiber altyapının maliyetli olması, teknolojinin yayılma hızını da yavaşlatmaktadır.

Neden fiber optik teknolojilere ihtiyaç var?

Ülkemizde özellikle Türksat ve operatörler tarafından fiber altyapı çalışmaları sürdürülmektedir. Bunun sebebi, haberleşmenin daha hızlı olmasıyla beraber daha güvenli hale gelmesi gerektiğine duyulan ihtiyaçtır. İletişimin kalitesiz olduğu ülkelerde haberleşme ağının çökmesi, dolayısıyla bundan ekonominin, eğitimin ve de belediyecilik gibi hizmetlerin de etkilenmesi söz konusudur. Güvenli ve kesintisiz veri transferlerinin söz konusu olduğu ülkeler geleceğe hükmedebilecek ülkeler arasına girebilir. Tüm bu ihtiyaçlardan dolayı fiber altyapıya yönelik çalışmalar hızla sürmektedir.

Fiber optik kablo teknolojisi, kötü hava şartlarından etkilenmez. Verinin eksiksiz ve kayıp yaşanmadan adrese teslimini mümkün kılar. Böylece haberleşme sırasındaki kaybolan verilerin yarattığı zararların önüne geçilebilir. Bugün internet ağının fiber altyapıyla desteklenmeye başlaması bu ihtiyacın bir gereğidir. Bazı büyük şirketler, kendi internet altyapılarını fiber kablolarla döşeyerek, daha nitelikli ve verimli çalışmalar yapmaktadır.   

Fiber ve diğer tel teknolojisi arasındaki farklar nelerdir?

Fiber teknolojisinin sağladıklarını anlayabilmek için mevcut iletişim sisteminin de kullanıldığı bakır ve metal tellerle arasındaki farkı anlamak gerekir. Bu açıdan şunları ifade edebiliriz:

Fiber optik kablolar oldukça incedir. Bu da uygulamanın daha küçük çaplarda yapılabilmesini sağlamaktadır.

Uzun mesafelere çekilebilen fiber kablolar diğer kablo türlerine göre daha az maliyetli hale gelebilir.

Veri kaybı oldukça düşüktür. Bakır tellerde ise veri kaybı yüksektir.

Fiber kablolarla görüntü, ses veya dosyaların hepsi bir anda hızlı bir şekilde taşınabilir. Bu ise diğer teller için çok daha yorucudur.

Fiber optik içerisindeki ışık sistemlerinin karışma olanağı söz konusu değildir. Bu nedenle daha net ve pürüzsüz bir yayın söz konusu olabilir. Bakır tellerde ise farklı manyetik dalgalar karışıklığa neden olabilir.

Fiber kablolar daha hafiftir. Dayanıklıdır ve daha az alan kullanılarak döşenebilir.

Fiber optik kablolar düşük güç kullanarak uzun süre çalışabilir. Aynı zamanda da yüksek performans sunabilir. Bakır teller ise yüksek güç kullanır. Üstelik performans açısından da fiber ile kıyaslandığında oldukça zayıf bir performans gösterir.

Dijital verilerin aktarımı için en iyi çözüm fiberdir.

 

Her ne kadar fiberle ilgili cazip avantajlar söz konusu olsa da, fiber teknolojiden yararlanmadan önce bazı dezavantajlarını hesaplamanız gerekebilir. Mesela dijital veya analog sisteminizle uyumsuzluk söz konusu olabilir. Bu durumda fiber altyapıya uyum sağlayacak yeni sistemleri de satın almak zorunda kalabilirsiniz.

Fiber optik teknolojinin kullanıldığı başlıca alanlar neler?

Oldukça fazla avantajlara sahip olan fiber kabloların yayılma hızı giderek artıyor. Ülkemizde de fiber optik ağların kurulumunu yapan bazı büyük şirketler var. Bu şirketler hem televizyon yayınlarını hem de internet hizmetlerini üst sınıf kaliteden sunabiliyor. Fiberin haberleşme ve iletişim dışında da yaygın olarak kullanıldığı alanlar şu şekilde:

Santraller arasındaki koordinasyonu sağlayan sistemler

Binalardaki iletişim sistemleri

Nükleer santraller

Reklam panoları, trafik ve sinyalizasyon sistemleri

Havacılık ve demiryolu ulaşım sistemleri

 

Fiber teknolojinin avantajları ve kullanım alanları oldukça fazladır. Şu an için ülkemizde söz konusu teknolojiye sahip olmak için yüksek maliyetlerin altına girilmesi gerekebilir. Ancak sistem yaygınlaşmaya başladıkça maliyetlerin de aşağıya düşeceği bir gerçekliği ifade etmektedir.

Erişim

Erişim altyapılarında kullanılan ADSL, VDSL, E1, Ethernet gibi farklı erişim teknolojilerine yönelik test ve ölçüm cihaz ve sistemleri

Faydaları

  • Servis sağlayıcının sunduğu erişim hizmetlerinin kalitesini kontrol edin, raporlayın
  • Erişim altyapınızdaki sorunları tespit edip çözerek, müşteri memnuniyetini arttırın
  • Ethernet trafiğini sürekli gözlemleyerek, oluşabilecek problemlerin önüne geçin

Fiber Optik Temizlik Setleri

Fiber optik altyapı bileşenlerinin temizliğini sağlayan kullanışlı ve uygun maliyetli aksesuarlar

Faydaları

  • Fiber optik altyapınızın bağlantı noktalarının temiz olduğundan emin olun, hız kaybı yaşamayın
  • Fiber optik konnektör yüzeylerini mikroskopla görüntüleyin, çıktıları raporunuza ekleyin
  • Fiber optik ekipmanlarınızın girişlerini temiz tutun, uzun ömürlü olmalarını sağlayın