MPO Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

İster bir kurulum yüklenicisi ya da bir BT yöneticisi olun, herhangi bir yeni teknolojinin (MPO gibi) temel kavramlarını ve uygulamalarını anlamak, endüstri ihtiyaçlarına ayak uydurmak çok önemlidir.  Fiber ağlarda en büyük trendlerden biri MPO tipi bağlantıların kullanılmasıdır. VIAVI Solutions tarafından yapılan yakın tarihli bir ankette, MPO konektörlü ağları tasarlayan veya kuran 200'den fazla kişinin %40'ı MPO bağlantısı ile yılda 10'dan fazla proje gerçekleştirmektedir. Büyüme projeksiyonları kullanımın daha da artacağını öngörmektedir. Çoğu profesyonel, MPO ile çalışmalarının önümüzdeki 3 yıl içinde %20'den fazla büyüyeceğini tahmin ediyor. Bir ağ tasarımcısı ya da bir saha teknisyeni iseniz, işinizin geleceğinin MPO bağlantısı ile çalışma yeteneğinize önemli ölçüde bağlı olacağının açık bir göstergesidir. Bu teknolojiye hakim olabilmek için bilinmesi gereken 5 önemli husus bulunmaktadır :

1 - MPO konektörlerinin neler olduğunu ve fiber ağlarda nasıl kullanıldığını öğrenin. MPO konektörleri uzun yıllardır kullanılsa da, çoğu teknisyen tarafından tanınmamaktadır. Ağ kapasitesi talepleri arttıkça bu durum hızla değişmektedir. Sonuç olarak, çok fiberli bağlantı kullanımı – kısaca MPO mimarisi en güncel ağ mimarisi tasarımları için tercih edilen ortam haline gelmiştir. Daha fazla bilgi için : https://www.viavisolutions.com/en-us/testing-parallel-optics?_ga=2.29420541.394947707.1538479059-1865158872.1532330107#set1

2 - MPO konektör yüzeylerinin nasıl düzgün bir şekilde gözlemlendiğini ve temizlendiğini öğrenin. Fiber konektörlerle çalışan teknisyenlerin bildiği gibi, kirletilmiş ve/veya zedelenmiş MPO konnektör uç yüzeyleri, fiziksel seviyede ağda meydana gelen sorunların bir numaralı nedenidir. MPO konektörleriyle çalışırken bu sorun daha da artar. Uç yüzünde daha fazla lif, daha büyük bir yüzey alanı ve perdenin arkasındaki fibere daha fazla maruz kalma durumunda, kirli MPO uç yüzlerinin oluşma olasılığı daha yüksektir. MPO konektörlerinin neden temiz tutulmasının daha zor olduğunu, bu durumun MPO'yu nasıl etkilediğini ve MPO bağlantısı için “bağlanmadan önce incele” (“inspect before you connect”) mottosunu en iyi nasıl uygulayacağınızla ilgili rehberlik sağlayacak aşağıdaki linkteki videoyu inceleyebilirsiniz:

https://www.viavisolutions.com/en-us/testing-parallel-optics?_ga=2.70895442.394947707.1538479059-1865158872.1532330107#set2

3 - LC veya SC gibi tekli fiber konektörlerle çalışan çoğu teknisyen, muhtemelen bir dereceye kadar polariteyi ele almıştır. Dubleks fiber konektörlerde bir konektör “sinyali verici”, diğeri “sinyali alıcı” olacak şekilde kullanılır. MPO bağlantılarında ise polarite hem çok daha önemli ve karmaşıktır, çünkü bir teknisyenin anlaması gereken çoklu fiber trafik modelleri ve çoklu standartlaşmış polarite türleri vardır. Geleneksel dubleks fiberler ve MPO konektörler için polarite kavramı önemlidir. Farklı polarite yöntemlerinin (Tip A, Tip B, Tip C) hem yeni inşaat hem de ağ yükseltmelerinde nasıl bir karışıklık yarattığı ve polarite testlerinin bu problemleri nasıl ortadan kaldırıldığı hakkında ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki videoyu izleyebilirsiniz.

 Essentials of Multi-Fiber MPO Testing – Episode 3: Understanding MPO connector Polarity

4 - MPO konektörlerinin uygun şekilde hizalandığından emin olun. Sadece LC, SC ve diğer tek kıllı fiber konektörlerle çalışan teknisyenler için, konektör hizalaması daha önce hiç karşılaşmadıkları bir konsepttir, çünkü konektör hizalaması yapmaları gerekmiyordu. Tek kıllı konektörler, fiber optik sinyallerin iletildiği merkezi hassas bir şekilde hizalayan ve uygun fiziki bağlantıyı sağlayan bir ferrül içerir. MPO konektörlerini hizalamak ise çok daha önemlidir. Konektör ucunun içinde bir maşon kullanmak yerine, hizalamak için bir pim ve soket kullanırlar. Bir konektörün ucunda iki paslanmaz çelik pim bulunur ve diğer MPO konektörde de karşılık gelen soketler bulunur. Aşağıdaki linkteki video, teknisyenlerin MPO sertifikasyon testi yaparken karşılaştıkları sıkıntıları ele alır. Ayrıca, bu zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olan bazı yeni bağlantı çözümleri hakkında da bilgi verir.

Essentials of Multi-Fiber MPO Testing – Episode 4: Understanding MPO Alignment

5 - MPO bağlantıları için hangi test çözümlerinin mevcut olduğunu bilin. Tüm fiber ağlarda, teknisyenlerin sertifika veya sorun giderme amaçları için gerçekleştirdikleri fiber yüzey temizliği  denetimi, uzunluk ve sinyal seviyesi testi veya bağlantı boyunca belirli olayları tanımlamak için gelişmiş OTDR testleri gibi önemli testler vardır. Bu testler MPO konnektörleri için aynı olmakla birlikte, eski test cihazlarındaki konektör arayüzleri tek kıllı fiber konektörlere sahip olduğundan  çok kıllı konektörler olan MPO konektörleri için giderek daha karmaşık hale gelmektedir. Aşağıdaki linkteki video farklı MPO testleri hakkında ayrıntılı bilgi ve her birinin teknisyene sağladığı değerleri açıklamaktadır.

Essentials of Multi-Fiber MPO Testing – Episode 5: MPO Test

Web Yazılım: